Možná to ještě nevíte, ale naklíčená semínka a luštěniny jsou doslova zázrak pro naše tělo. Třeba takové mungo klíčky Nakliceno bychom měli do svého jídelníčku zařazovat pravidelně. Národy, které do svého jídelníčku pravidelně zařazují zelené výhonky, jsou známi pro svou dlouhověkost a dobré zdraví. Pěstovat můžete nejrůznější semínka, obiloviny nebo luštěniny, záleží, na co máte zrovna chuť a co máte ve spíži.
Pojďme toto pěstování prozkoumat více do hloubky
Co vůbec můžeme na nakličování použít? Určitě sáhněte po fazolích, pšenici nebo čočce s hrachem, s těmito plodinami rozhodně nesáhnete vedle. Pokud chcete pěstovat semínka v domácích podmínkách, nejlépe se vám to bude dařit s čočkou nebo fazole. Dejte si ovšem pozor na červenou čočku, která je již loupaná a na výhonky byte čekali marně.
Proč jsou výhonky tak chutné?
Výhonky jsou zdravé, křehké a plné vitamínů. Mají nezaměnitelnou chuť a barvu, která evokuje čerstvě narostlou trávu. Zelená také podporuje chuť k jídlu. Velmi chutné jsou například výhonky pšenice, které jsou krásně křupavé a sladké. Velmi dobrá je i čočka, ale je poněkud hutnější a hodí se tak spíše k dochucení salátů nebo polévek.
Co si z výhonků připravit?
- Hoďte je na pánev
Nejjednodušší úpravou je výhonky lehce opražit na olivovém nebo slunečnicovém oleji. Poté je můžete přidat do salátů nebo jimi posypat opečený chléb nebo křehkou veku. Uvidíte, že se do této přírodní verze úpravy výhonků zamilujete na první kousnutí. Tato příprava je ideální, pokud ještě nemáte s úpravou výhonků žádnou zkušenost.
- Udělejte chutnou pomazánku
Ředkvičková pomazánka bez ředkviček? Ano, jde to! Ředkvičky můžete snadno nahradit vzrostlými výhonky, ze kterých můžete vytvořit chutnou a zdravou pomazánku. K pomazánkovému máslu stačí přihodit ředkvičkové výhonky, dochutit a máte hotovo.