Půjčování peněz lze v dnešní době považovat za velký trend. Lze si půjčit téměř na cokoliv od bydlení až po nákup automobilu či mobilního telefonu. Není však dobré si půjčovat příliš mnoho. Snadno se můžeme dostat do dluhové pasti ze které následně není úniku. Proto by člověk měl v rámci půjček postupovat opatrně.
Letos se však můžeme setkat s něčím neobvyklým. Zvýhodněné půjčky, které banky během září a října poskytují svým klientům nalezneme v jejich portfoliu již nyní. Co stojí za touto změnou. Zřejmě se bude jednat o kroky, které učinila ČNB.
Jelikož posiluje koruna můžeme na ni také pozorovat růst české ekonomiky. Aby nedošlo k přesycení trhu penězi, a tedy k růstu inflace což by způsobilo znehodnocení peněz zvyšuje národní banka úrokové sazby a zpřísňuje pravidla pro získání půjček.
Pokud by půjčky zůstaly na úroku kolem 2,5 % může to působit pro klienta výhodně, ale pokud by došlo k uvolnění příliš velkého množství peněz mělo by to fatální následky na ekonomiku.
Banky se tedy nyní snaží přilákat co nejvíce zákazníků, aby získali půjčku za stále zvýhodněných podmínek. Od října má totiž úroková sazba půjček vzrůst až k 3 %. Nárůst o půl procenta může znít směšně avšak z dlouhodobého hlediska může mít fatální následky.
Určitým řešením by mohlo být zafixování úrokové sazby. To by bylo výhodné pouze z krátkodobého hlediska, kdy je ekonomika stále ve fázi růstu a zajistily by se nám tedy stávající výhodné podmínky. Z dlouhodobého hlediska už fixaci odborníci nedoporučují. Jelikož nikdo nemůže odhadnout, jak dlouho bude ekonomika v růstu nemusela by se nám také fixace vyplatit. Pokud by navíc došlo v růstu inflace mohli bychom dalších dvacet let splácet znehodnocený úvěr.
Základ pro získání půjčky ovšem zůstává stejný. Musíme mít nemovitost nebo příjem, kterým můžeme ručit nebýt v registru dlužníků a být konstantně schopni splácet.