Začneme čokoládou, pak spořádáme sáček slaných chipsů a za chvíli dostaneme chuť na koblihu či něco podobného. Takto nějak to vypadá, když nás střídání chutí „popadne“. Často se to stává v zimě. Neznamená to, že bychom byli jen nenapravitelnými mlsouny! Náš organismus se tím snaží něco naznačit! Volá SOS. Ztrácí energii a chutěmi na sladké a mastné nás nutí ji rychle doplnit. Jak mu nejlépe pomoci?
Jíme zdravě a pravidelně
V zimním období organismu dává dost práce udržovat trvale optimální tělesnou teplotu. Stojí ho to dost energie, kterou pak musí doplňovat. Potřebuje kvalitní tuky, „pomalé“ sacharidy, čistou vodu, dostatek bílkovin, vitamínů, minerálů, vlákniny. Přizpůsobíme tomu tedy náš jídelníček! A dodáváme „palivo“ pravidelně! Pokud tělo nedostane, co potřebuje, donutí nás pomocí chutí sníst něco hodně kalorického a nezdravého. A donutí nás toho sníst hodně, aby si něco ve formě tukových polštářků uložil i do zásoby! O takovou „spižírnu“ asi nikdo z nás nestojí. Základem jídelníčku je samozřejmě pestrá strava, ovšem nebojíme se zapojit také její vhodné doplňky. Guarana, Goji, Ženšen nebo Ginko biloba, to jsou příklady těch správných „životabudičů“. Ve specializovaných obchodech je jich velká nabídka, vybere si každý.
Pijeme dostatek vody
V létě máme často pocit žízně. V zimě méně často, ovšem to neznamená, že bychom potřebovali hydratovat méně! Když je zima, nejvhodnější jsou nápoje teplé. Třeba výborný zázvorový čaj, ovocné a bylinkové čaje s medem. Nebo horké maté či lapacho. Nezapomínáme na polévky. Jsou nejlepší zimní večeří! Ať je to dobrý hovězí či kuřecí vývar s nudlemi nebo polévka čistě zeleninová. Moc dobrá je také krémová z dýně, hub, hrachu, cizrny i čočky.
Tuky vybíráme zdravé
Aby organismus dobře fungoval, jsou tuky v naší stravě velmi důležité. Jsme ale vybíraví. Snažíme se vybírat ty zdravé. Z masa volíme spíše libové, nezapomínáme na ryby. Jíme semínka a ořechy. Jsou velmi dobré pro náš mozek. Naše paměť a soustředění budou lepší!
Jíme tradiční druhy zeleniny
Ovocea zelenina jsou výbornými zdroji vitaminů a vlákniny. „Chladivé“ citrusy radí mnoho odborníků nechat si na léto. V zimě sáhneme raději po našich tradičních druzích zeleniny. S virózou si dobře v chladném období poradí například kysané zelí, růžičková kapusta, řepa, cibule a česnek!