Už je to nějaký ten rok, kdy byla v EU zakázána výroba klasických žárovek. Po zákazu se jako náhrada začalo prodávat mimo jiné i LED osvětlení (elektroluminiscenční diody). Má velké výhody oproti klasice. Je velmi úsporné, má obrovskou životnost a nízkou hřejivost. Toto osvětlení lze využít tam, kde se používaly klasické žárovky a to díky standardním paticím. Problém nastal s udávanými parametry. Ne každý si s nimi dokázal poradit. I dnes člověk tápe, co vlastně jednotlivé pojmy znamenají a jak tedy vybrat tu správnou „žárovku“ s chtěnou svítivostí.
Barva světla je udávaná v Kelvinech (jednotka tepla). V první řadě si musíte rozmyslet, jak má osvětlení vypadat. Například v kuchyni, kde budete chtít dobře vidět na práci, se hodí bílé světlo. Naopak příjemného večerního osvětlení lampičkou v obýváku dosáhnete spíše žlutým teplým světlem. Čím vyšší je hodnota Kelvinů, tím je světlo více bílé. Žlutou barvu (teplá bílá) získáte, když koupíte osvětlení v rozmezí 2800 – 3300K. Pokud chcete něco více do bíla (neutrální bílá), tak musíte sáhnout po označení 4000 – 4500K a pro studenou bílou musíte vybírat okolo 6000K.
Svítivost (intenzita světla) je na obalu vyjádřena v lumenech. U žárovek jsme byli zvyklí jednoduše vybírat sílu osvětlení dle Wattů žárovky. Zjednodušeně můžete vynásobit příkon (W) LED osvětlení šesti a dostanete přibližný příkon klasické žárovky (př. 10 W x 6 = 60 W). Výsledek ale nemusí být přesný, záleží na výrobní technologii a kvalitě. Proto je důležité sledovat počet lumenů. Existuje převodní tabulka (př. 25 W = 220-230 lm, 40 W = 410-440 lm, 60 W = 770-820 lm, atd.)
Úhel svitu ve stupníchnám říká, jak velkou plochu žárovkou osvítíme. Platí přímá úměra, čím větší úhel tím více osvětleného prostoru pod žárovkou. Tak třeba 45° se hodí na osvětlení menších prostorů, např. do lampičky nad pracovní stůl.
Index podání barev Ra nám udává shodu barev předmětů osvětlených LED žárovkou v porovnání pod denním světlem. Hodnota se udává v rozmezí od 0 do 100. 0 znamená, že předmět pod LED osvětlením bude mít odlišné barvy, než když bude vystaven dennímu světlu. Barvy jsou nejvíce reálné při hodnotě 100, tuto hodnotu má denní světlo. LED osvětlení dosahuje hodnot Ra 70 – 90, čímž má jedno z nejreálnějších podání barev.
Na co byste si tedy při koupi žárovky měli dát pozor? Určitě na barvu světla. Příliš žluté světlo zhoršuje koncentraci a namáhá oči. Změřte si také prostor ve svítidle a dle toho vhodně zvolte rozměry. Většina LED osvětlení je konstruována na napájení 230 V, ale pozor najdou se i žárovky na 12 V. Ujistěte se také jakou velikost závitu nebo patice potřebujete. Pokud jste i tak bezradní, neostýchejte se a zeptejte se obsluhy, ta vám jistě ráda poradí.