Nejprve jak poznáte, že je třeba vůbec něco dělat. To není nic složitého. Pokud jde jen o dřevo bez nátěru, začne šednout. Pokud s nátěrem, tak ten oprýskává. V obou případech je třeba co nejrychleji zasáhnout. Ne. Nemusíte, když nechcete, ale počítejte s tím, že za rok dva vám to celé může spadnou na hlavu.
Pokud jste však svědomití, odstraníte starý nátěr a začnete s vlastní prací.
Nátěr lze odstranit v podstatě čímkoli co má hrubý povrch. Asi nejlepší bude vibrační bruska, ale ne každý ji má doma. Takže buď u souseda vypůjčit, nebo dělat s něčím jiným, například s obyčejným smirkovým papírem.
Může se stát, že někde narazíte na smůlu, která z dřeva vytekla, tu dejte něčím pryč. Pokud jste hotovi, naneste … Cože? Že vám ta smůla nešla dát pryč? Použijte ředidlo, to vám pomůže.
Ehm, kde jsme to, aha, pokud jste hotovi, máte dřevo očištěné a ti pečlivější i vybroušené do hladka. Nyní můžete nanést impregnaci.
Nejlépe je mít široký štětec, v nouzi klidně i malířskou štětku a natřete kde co. Někdo pak den počká a dáchne si. Pak nanese totéž znovu. Tím je dřevo připraveno k závěrečné fázi.
Potíž je v tom, zda lakovat či barvit. Polovina mužů je pro lak, druhá pro barvu. Zde je to již je na vašem rozhodnutí. Lak ponechá viditelnou strukturu dřeva, bezbarvý samozřejmě, barva zase lépe vykryje všechny vady.
Zde se radit nedá, je to na vkusu. Pokud jste měli pergolu natřenou na bílo, zvolte opačný extrém. Když už nic jiného, máte alespoň změnu. Většinou k lepšímu.
Celkově lze zvolit například gelovou lazuru. Třeba pro toho, kdo neumí. Gelová lazura nestéká, nestříká, takže je s ní velmi pohodlná práce i pro toho kdo má v ruce široký štětec poprvé.
Také lze použít Balakryl, ten se ředí vodou, takže odpadá shánění drahého ředidla a dýchání jeho výparů. Ovšem nejlépe je prostě zajít do prodejny a zde si nechat poradit.