Ať už jste se rozhodli pro svatbu nebo žít ve společné domácnosti tzv.„na psí knížku“, co se týká společného hospodaření, v obou případech budete řešit podobné situace.
Velmi důležitá je v obou případech „komunikace“, a v případě společného hospodaření PŘEDEM, než se Vám stane např. že se „sestěhujete“ a zjistíte, že si Vaše drahá polovička např. myslí, že když vyděláváte víc, automaticky budete platit téměř všechno.
Jaká varianta je lepší, zda hospodařit společně, mít společný účet, kam budete dávat oba veškeré své příjmy, nebo hospodařit odděleně, např. že jeden z Vás bude platit nájem, energie atd., a ten druhý potraviny, drogerii…., a na společný účet, či do společné obálky budete dávat každý měsíc jen určitou částku, za kterou potom můžete jet na společnou dovolenou, nebo si pořídit auto….., to se nedá přesně určit.
Proto je důležité si ve společném hospodaření „udělat jasno“ již předem.
– někomu může vyhovovat hospodařit úplně společně, tzn. že veškeré peníze obou partnerů půjdou na společný účet či do společné obálky, a z těch se bude hradit všechno, a ušetřená částka se nechá vždy stranou. V tomhlě případě je u obou partnerů velmi důležitá „důvěra“ a absolutně se nehodí pro páry, kde jeden vydělává o mnoho víc a víte, že již před začátkem společného soužití měl tendence kvůli větší utracené částce vyvolat hádku. Druhý z partnerů se naopak může cítit na svém protějšku svým způsobem „závislý“. Vyvstává také otázka navzájem kupovaných dárků, partner bude z výpisu vědět, kde a za kolik byl pořízen, dárek tak ztratí na „svém kouzlu“.
– tento způsob je však z ekonomického hlediska výhodnější, ušetříte na poplatcích u druhého účtu, na účtu bude také díky vyšší částce výhodnější zhodnocení.
– můžete se také domluvit, že každý z vás bude mít účet svůj, společně (napůl) zaplatíte výdaje za bydlení, nákup potravit a běžné věci do domácnosti, a co se týče větších položek, na tom se vždy domluvíte před pořízením, a všechny ostatní věci si budete pořizovat každý podle libosti.
– s tím mohou nastat potíže s příchodem dětí, když je žena zvyklá vydělávat, a najednou se ocitne dá se říci na „minimální částce“, bude si připadat na partnerovi zcela závislá, velmi to může otřást i s její psychikou. Proto je dobré, aby partneři byli k sobě tolerantní, ano žena je nyní na mateřské, nevydělává, ale zase se celodenně stará o domácnost a děti, a to jsou činnosti, které jí nikdo nezaplatí.
– v téhle situaci, i když jste měli předtím účty rozdělené, je vhodné je spojit.
Téma peníze celkově je mezi partnery ožehavé, i společné hospodaření, ale pokud má být Váš vztah opravdu harmonický, i o tomhle tématu je třeba hlavně KOMUNIKOVAT.